Elkezdődik pénteken a koronavírus elleni oltási kampány második szakasza, amelyben a magas kockázatú kategóriákba tartozó személyek, illetve azok kapják meg a vakcinát, akik kulcsfontosságú területen dolgoznak.
A magas kockázatúak kategóriájába tartoznak a 65 év feletti felnőttek, valamint - kortól függetlenül - a krónikus betegségekben szenvedők. A koronavírus elleni oltással kapcsolatos tevékenységek koordinálásával foglalkozó országos bizottság szerint a tudomány jelenlegi állása szerint a "krónikus betegségek" kategóriájába tartoznak a következők:
- cukorbetegség;
- elhízás;
- egyéb anyagcsere-betegségek, beleértve a veleszületett betegségeket is;
- szív- és érrendszeri betegségek;
- vesebetegségek;
- onkológiai betegségek;
- tüdőbetegségek;
- neurológiai rendellenességek, beleértve a Down-szindrómát;
- közepes/súlyos májbetegségek;
- autoimmun betegségek;
- súlyos immunszuppresszió: transzplantált betegek, biológiai vagy hosszú távú kortikoszteroid terápián átesett betegek, HIV/AIDS fertőzött betegek.
Ebben a szakaszban immunizálják azokat a személyeket is, akik kulcsfontosságú területeken dolgoznak:
- elnöki hivatal, parlament, kormány, minisztériumok és a nekik alárendelt intézmények alkalmazottai;
- a védelem, a közrend, a nemzetbiztonság és az igazságszolgáltatás területén dolgozók;
- a létfontosságú gazdasági ágazatok munkatársai a következő területekről: alapvető élelmiszerek (pékség, tejtermékek, hús, gyümölcsök és zöldségek) feldolgozása, szállítása és forgalmazása; vízüzemek, víztisztító állomások, vízelosztás; erőművek, villamos energia előállítása, továbbítása és elosztása; gáztermelő, -szállító és -elosztó egységek; folyékony és szilárd tüzelőanyagok előállítását, szállítását és forgalmazását ellátó egységek; gyógyszerek és egészségügyi anyagok gyártása, szállítása és forgalmazása; személy és árufuvarozás; vasúti csomópontok, polgári és katonai repülőterek, kikötők; kommunikáció (Speciális Távközlési Szolgálat, közszolgálati rádió és televízió); iskolai és óvodai alkalmazottak; postai és futárszolgálatok személyzete; a vallási felekezetek személyzete; a médiának a SARS-CoV-2 fertőzés fokozott kockázatának kitett tevékenységet folytató munkatársai (pl. akik a kórházakból tudósítók); hulladékkezelő személyzet.
Oltóközpontok Szatmár megyében
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Szatmárnémeti területén öt helyszínen alakítanak ki oltóközpontot, ám ezek értelemszerűen nem csak a város, hanem Erdőd, Ákos, Egri, Krasznabéltek, Batiz, Kolcs, Szamosdob, Pusztadaróc, Homoród, Lázári, Mikola, Szatmárpálfalva, Vetés és Szatmárhegy közigazgatási egységek lakosságát is ki fogják szolgálni. Ugyancsak Szatmárnémeti lesz annak a mobil oltóegységnek is a bázisa, mely a megye azon lakosaihoz jut majd el, melyek bizonyos oknál fogva nem szállíthatók vagy valamelyik szociális otthonban élnek.
A megyeszékhelyen túl Nagykárolyban, Avasfelsőfaluban, Tasnádon, Aranyosmeggyesen, Szelestyehután, Alsószopron és Nagygércén alakítanak még ki oltóközpontokat, és természetesen ezek esetében is pontosan meg van határozva, hogy mely községek lakosságát hivatottak e helyszíneken oltani. Mutatjuk, melyek ezek:
Mit kell tudni az oltásra való jelentkezésről?
Mindazok, akik a második szakasz feltételeinek eleget téve szeretnék beoltatni magukat, több csatornán is jelezhetik erre vonatkozó szándékukat:
- a kulcsfontosságú munkát végzők a munkáltató révén regisztrálhatnak,
- lehet regisztrálni egyénileg az ide kattintva elérhető weboldalon, ám érdemes tudni, hogy a platform csak január 15-én 15 órakor nyílik meg,
- a 65 év felettiek és a krónikus betegek kérhetik a háziorvos segítségét,
- a 65 év felettieknek segíthetnek hozzátartozóik is,
- a polgármesteri hivatalok szociális igazgatóságához is lehet fordulni segítségért,
- a 65 év felettiek és a krónikus betegek hívhatják 021.414.44.61-es telefonszámot is.
Arról, hogy melyek azok a krónikus betegek és kulcsfontosságú munkát végző személyek kérelmezhetik az oltást, ide kattintva lehet tájékozódni.